Zapraszamy na trzydziestą drugą edycję konferencji PLNOG 32. Organizatorzy stawiają na trzy ścieżki tematyczne, z których każda skupia się na innej dziedzinie związanej z branżą telco:

     Operatorzy - jest to ścieżka stworzona z myślą o największych graczach na rynku. Dowiesz się wiele na temat światłowodów od Orange, a także poznasz nowe technologie wykorzystywane w branży.

     Regulacje i Organizacja - panel skierowany do dostawców rynku telco. Poruszone zostaną zagadnienia związane z prawem i regulacjami oraz z bezpieczeństwem sieci.

     Edukacja - miejsce, w którym możesz poszerzyć swoją wiedzę. Prelekcje zostaną poprowadzone przez wykładowców akademickich, liderów biznesowych oraz studentów.

Zachęcamy do zapoznania się z agendą, którą znajdziesz tutaj: https://plnog.pl/#agenda

Specjalnie dla naszych członków organizator przygotował kod promocyjny, który uprawnia do 15% zniżki - wystarczy podczas rejestracji podać hasło - SIT15.

Więcej informacji o PLNOG32 można znaleźć na Facebooku, LinkedIn i Twitterze.

Zarejestruj się - https://eventory.cc/event/plnog-32/tickets

Dowiedz się więcej -  https://plnog.pl/pl/

ZAPRASZAMY DO AKADEMII FITCE

https://fitce.eu/academy

The FITCE Academy is an online learning platform offering Masterclasses, Courses and Tutorials on International ICT, Telecom and Media. The format can be webinar recordings, event presentation slides or papers. The language used is English. 

Wnioski z kampanii informacyjnej „Medycyna bez granic. Siła łączności”

Technologia zmienia oblicze wielu branż – nie inaczej jest w przypadku medycyny. Jednak cyfrowa transformacja jest niemożliwa bez dobrze działającej infrastruktury telekomunikacyjnej. 

Pacjenci prawie połowy szpitali skarżą się na słaby zasięg internetu. Ponad jedna trzecia pracowników szpitali przynajmniej kilka razy w tygodniu traci zasięg telefoniczny i internet w pracy. Jednocześnie aż 65% lekarzy potrzebuje zasięgu przede wszystkim by dzwonić do rodzin pacjentów[1].

Zasięg telefoniczny i internetowy to nie tylko wygoda, ale konieczność. Wspólna kampania informacyjna Polskiej Federacji Szpitali oraz Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji „Medycyna bez granic. Siła łączności” pokazała jak istotną rolę pełni zasięg w dzisiejszej medycynie.

– Kiedy mówimy o zasięgu telefonicznym czy internecie mobilnym to być może część z nas od razu pomyśli o spędzaniu czasu w mediach społecznościowych. Jednak w dzisiejszych czasach dostęp do niezawodnej infrastruktury sieciowej to coś dużo ważniejszego niż tylko rozrywka – mówi Piotr Kuriata, prezes Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji. – To właśnie rozbudowana infrastruktura, na której można polegać, stanowi podstawę innowacji, jest jej motorem napędowym. Nie inaczej jest w branży opieki zdrowotnej. Współpraca ze środowiskiem medycznym jest dla nas niezwykle ważna.

– Problem ze słabym zasięgiem telefonicznym i internetowym w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego szpitala – mówi Urszula Szybowicz, dyrektor operacyjna Polskiej Federacji Szpitali. – Utrudnia to lekarzom i personelowi medycznemu normalne funkcjonowanie. Jest też uciążliwe dla pacjentów oraz ich rodzin. Aby infrastruktura telekomunikacyjna działała bez zarzutu powinna być umieszczana na terenie placówek medycznych lub w ich bliskim sąsiedztwie. Podczas szeregu szkoleń w ramach naszej akcji informacyjnej mogliśmy zaobserwować, że rośnie świadomość środowiska medycznego na ten temat.

Kampania składała się z wielu elementów, wśród których najważniejszymi były działania edukacyjne. W ich ramach zrealizowano szkolenia dla lekarzy, personelu medycznego oraz administracji szpitali. Oprócz tego wiedzę przekazywano w ramach podcastów, artykułów skierowanych do branży czy newsletterów.

– Edukacja to potężna broń w walce z dezinformacją – zauważa Urszula Szybowicz. – Jako środowisko medyczne mamy obowiązek tłumaczenia społeczeństwu, że nie należy się bać technologii.

Kto zyskuje na infrastrukturze telekomunikacyjnej instalowanej w szpitalach?

Specyfika budynków szpitalnych, stawia przed operatorami telekomunikacyjnymi wyzwania związane z zapewnieniem odpowiedniej jakości sygnału. Budynki charakteryzują się zazwyczaj grubymi murami, które często blokują przepływ sygnału, a jednocześnie, w placówkach gromadzi się duża ilość urządzeń i osób jednocześnie korzystających z sieci. Aby sprostać tym wyzwaniom, konieczna jest szybka budowa masztów telekomunikacyjnych na dachach szpitali lub na sąsiednich działkach, co gwarantuje odpowiedni zasięg dla personelu medycznego oraz pacjentów1 ([1] Dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego na grupie N = 193 szpitali różnego typu. Badanie zostało opracowane przez Polską Federację Szpitali w czwartym kwartale 2023 roku.)

– Lekarze, personel medyczny, pacjenci i ich rodziny, wszyscy zyskujemy na niezawodnej infrastrukturze telekomunikacyjnej w szpitalach – podsumowuje Szybowicz.

Ponadto, bezpośrednie korzyści z posiadania na swoich budynkach infrastruktury mobilnej, będzie czerpać administracja szpitala. Operatorzy telekomunikacyjni, zawierając umowy o dzierżawę części dachu, podpisują zobowiązania na wiele lat wprzód, dając administracji możliwość wygenerowania dodatkowego dochodu.

Niewątpliwie, infrastruktura telekomunikacyjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania szpitali, umożliwiając płynne korzystanie z najnowocześniejszych technologii oraz poprawiając komunikację między personelem medycznym. Ponadto, jak wynika z badania przeprowadzonego przez PFSz, skargi pacjentów na problemy z zasięgiem internetu jednoznacznie wskazują na konieczność rozbudowy tej infrastruktury w placówkach medycznych, co z kolei będzie kluczowe dla zapewnienia kompleksowej opieki zdrowotnej w przyszłości w społeczeństwie, którego cyfryzacja, będzie w najbliższych latach coraz bardziej postępować.

[1] Dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego na grupie N = 193 szpitali różnego typu. Badanie zostało opracowane przez Polską Federację Szpitali w czwartym kwartale 2023 roku.